You are currently viewing Krpelj kod dece

Krpelj kod dece

  • Post author:
  • Ujed i vađenje krpelja kod dece

Krpelji su paraziti koji mogu da prenesu veliki broj bakterija I da izazovu veoma ozbiljna oboljenja. Oni mogu da prenose druge parasite, nematode, bakterije ili viruse. Krpelji mogu da budu prenosioci oboljenja kao što su Lajmska bolest, rekurentna groznica, tularemija, Q groznica… Brojne studije su pokazale da, ukoliko krpelj stoji duže od 24h verovatnoća zaraze se višestruko povećava, I još više ako stoji duže od 48h. Krpelj treba da izvadi lekar koji ga je video na koži.

Krpelj se uklanja čim se vidi da je zakačen na kožu bez odlaganja.

Prilikom vađenja krpelja trebalo bi staviti sterilne rukavice, I vaditi ga običnom pincetom. Vađenje krpelja ne boli. Kada se krpelj izvadi može da se pošalje na analizu u specijalizovane laboratorije da bi se utvrdilo da li zaražen. Pacijenta je poželjno pratiti bar mesec dana da bi se utvrdilo da li postoje oboljenja koje krpelj može da prenese.

Iako serološke pretrage krvi i davanje antibiotika nije potrebno, pojedini infektolozi ipak savetuju u preventivne svrhe naročito kad se utvrdi da je krpelj na koži proveo duže od 24h.

Krpelja nikad ne treba mazati petrolejom, benzinom, alkoholom, lakom za nokte i sl. jer navedena sredstva mogu da izazovu povraćanje istog.

Kada se krpelj ukloni, mesto ujeda može da se opera sapunom I vodom, ili isprati I namazati nekim lokalnim antiseptikom.