Kome je potrebna HPV vakcina? Koliko doza? Šta je sa nuspojavama?
Većina karcinoma grlića materice povezana je s humanim papiloma virusom (HPV), polno prenosivom infekcijom. Široko rasprostranjena imunizacija HPV vakcinom mogla bi smanjiti uticaj raka grlića materice i drugih karcinoma uzrokovanih HPV-om širom sveta.
Kako deluje HPV vakcina?
Različiti sojevi HPV-a šire se seksualnim kontaktom i povezani su s većinom slučajeva raka grlića materice. Gardasil 9 je HPV vakcina odobrena od strane Agencije za hranu i lijekove i može se koristiti i za devojčice i za dečake.
Ova vakcina može spriječiti većinu slučajeva raka grlića materice ako se vakcina primeni pre nego što su devojčice ili žene izložene virusu. Ova vakcina takođe može sprečiti rak vagine i vulve. Osim toga, vakcina može sprečiti genitalne bradavice, analne karcinome i rak usta, grla, glave i vrata kod žena i muškaraca.
U teoriji, vakcinacija dečaka protiv tipova HPV-a povezanih s rakom grlića materice takođe može pomoći u zaštiti devojčica od virusa mogućim smanjenjem prenosa.
Kome je namenjena HPV vakcina i kada je treba dati?
Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) preporučuju da se vakcina protiv HPV-a daje devojčicama i dečacima između 11 i 12 godina. Može se dati već u uzrastu od 9 godina. Idealno je da devojčice i dečaci prime vakcinu pre nego što imaju seksualni kontakt i pre izloženosti HPV-u. Istraživanja su pokazala da primena vakcine u mlađoj dobi nije povezana s ranijim početkom seksualne aktivnosti.
Jednom kada se osoba zarazi HPV-om, postoji mogućnost da vakcina neće biti efikasna. Takođe, odgovor na vakcinu je bolji u mlađoj dobi nego u starijoj dobi.
CDC preporučuje da sva deca mlađa od 15 godina dobiju dve doze HPV vakcine u razmaku od najmanje šest meseci. Tinejdžeri i mladi koji započnu seriju vakcine kasnije, u uzrastu od 15 do 26 godina, trebali bi primiti tri doze vakcine. Takođe, CDC preporučuje dodatnu HPV vakcinu za sve osobe do 26 godina koji nisu adekvatno vakcinisani.
Agencija za hranu i lijekove nedavno je odobrila upotrebu Gardasila 9 za osobe od 9 do 45 godina.
Ko ne bi trebao dobiti HPV vakcinu?
HPV vakcina se ne preporučuje trudnicama ili osobama koje su umereno ili teško bolesne. Potrebna je konsultacija sa lekarom ako osoba ima bilo kakve teške alergije, uključujući alergiju na kvasac ili lateks. Takođe, ako je osoba imala po život opasnu alergijsku reakciju na bilo koju komponentu vakcine ili na prethodnu dozu vakcine, u tom slučaju ne treba primiti vakcinu.
Da li HPV vakcina ima efekat ako je osoba već seksualno aktivna?
Da. Čak i ako već imate jedan soj HPV-a, još uvek možete imati efekat od vakcine jer štiti i od drugih sojeva. Međutim, nijedna od vakcina ne može lečiti postojeću HPV infekciju. Vakcine štiti samo od specifičnih sojeva HPV-a kojima još osoba nije bila izložena.
Da li HPV vakcina daje bilo kakve zdravstvene rizike ili nuspojave?
U mnogim studijama utvrđeno je da je HPV vakcina sigurna. Neželjeni efekti su obično blagi. Najčešći neželjeni efekti HPV vakcina uključuju bol, otok ili crvenilo na mjestu ubrizgavanja.
Ponekad se nakon vakcinacije javlja vrtoglavica ili nesvestica, glavobolja, mučnina, povraćanje, umor ili slabost.
CDC i FDA i dalje prate neželjene reakcije vakcine.
Da li je HPV vakcina potrebna za upis u školu?
Vakcina u našoj državi nije uslov za upis u školu ali se ta odluka razlikuje od države do države.
Da li žene koje su primile HPV vakcinu i dalje moraju da rade Papa testove?
Da. HPV vakcina nije namenjena za zamenu Papa testova. Rutinski skrining na rak grlića materice kroz redovne Papa testove počevši od 21 godine ostaje osnovni deo preventivne zdravstvene zaštite.
Šta se može učiniti da se zaštiti od raka grlića materice ako niste u starosnoj grupi za vakcinaciju?
HPV se širi seksualnim kontaktom – oralnim, vaginalnim ili analnim. Da biste se zaštitili od HPV-a, koristite kondom svaki put kada imate seks. Osim toga, nemojte pušiti. Pušenje povećava rizik od raka grlića materice.
Da biste otkrili rak grlića materice u najranijim fazama, konsultujte svog lekara radi redovnih Papa testova počevši od 21 godine. Odmah reagujte ako primetite bilo kakve znakove ili simptome raka grlića materice – vaginalno krvarenje nakon seksa, između menstruacije ili nakon menopauze, bol u karlici, ili bol tokom seksa.