You are currently viewing Energetski i sportski napici

Energetski i sportski napici

  • Post author:

Iako su sportski i energetski napici s kofeinom široko dostupni i popularni među decom i mladima, mogu predstavljati ozbiljne zdravstvene rizike. Kao roditelj ili staratelj, važno je da sa svojim detetom razgovarate o rizicima upotrebe ovih napitaka. Budite uzor. Ako vi konzumirate zdrava pića, onda će i vaša deca piti zrdavo.

Kada je u pitanju održavanje hidratacije, voda je i dalje najbolji izbor za decu.

Šta su sportski i energetski napici?

  • Energetska pića su napici koji podižu energiju, smanjuju umor i poboljšavaju koncentraciju. Obično sadrže sastojke poput kofeina, šećera, taurina (aminokiselina), biljaka i vitamina.
  • Sportska pića su aromatizovana pića koja sadrže mešavinu vode, šećera i elektrolita (minerala) poput soli, kalijuma i magnezijuma. Oni mogu pomoći da se nadoknade elektroliti izgubljeni znojenjem tokom intenzivne aktivnosti.

I jedno i drugo može biti štetno za vaše dete i može dovesti do gojaznosti.

Da li su energetski napici bezbedni za moje dete ili tinejdžera?

Energetska pića se ne preporučuju deci i tinejdžerima zbog sadržaja kofeina, šećera i drugih sastojaka (poput biljaka i aminokiselina).

Kofein je lek koji se prirodno nalazi u listovima i semenkama mnogih biljaka. Takođe se veštački pravi i dodaje određenim namirnicama. Kofein se nalazi u kafi, čaju, čokoladi, energetskim pićima, mnogim bezalkoholnim pićima i nekim lekovima. Utiče na vašu budnost i privremeno podiže energiju.

Energetska pića mogu imati od 50 mg do više od 200 mg kofeina po limenci. Jedno energetsko piće može da ima više kofeina od maksimalne sigurne dnevne doze za decu i tinejdžere.

Energetska pića se nikada ne smeju koristiti umesto vode za rehidrataciju.

Koliko je kofeina bezbedno za moje dete?

U idealnom slučaju, deca ne bi trebalo da unose kofein. Ali budući da se nalazi u mnogim uobičajenim namirnicama i pićima – poput čokoladnog mleka i drugih čokoladnih proizvoda – preporuke su:

 4 – 6 godina: < 45 mg dnevno

 7 – 9 godina: < 62,5 mg dnevno

 10 – 12 godina: < 85 mg dnevno

> 13 godina: < 2,5 mg/kg TT, dnevno

Mogu li energetska pića izazvati nuspojave?

Da. Deca i tinejdžeri su pod većim rizikom od nuspojava nego odrasli jer imaju manju težinu I brži metabolizam. Izloženi su aktivnijim sastojcima, poput kofeina, koji mogu uzrokovati:

ubrzan rad srca

visok krvni pritisak

glavobolje

impulsivno ponašanje

anksioznost

razdražljivost

poteškoće sa spavanjem

povraćanje

dijareja

Deca sa određenim fizičkim ili mentalnim zdravstvenim problemima su u većem riziku od nuspojava. Kofein takođe može uticati na delovanje nekih lekova.

Jedna od većih opasnosti upotrebe energetskih napitaka je kada se pomešaju sa alkoholom.

Kako mogu da zaštitim svog tinejdžera?

Pričajte svom tinejdžeru o energetskim pićima ovim porukama:

  • Mešanje energetskih pića sa alkoholom može biti opasno.
  • Konzumirana sama, energetska pića mogu imati ozbiljne nuspojave.
  • Uzimanje energetskih napitaka na prazan želudac može pogoršati nuspojave.
  • Energetska pića nisu zamena za obrok.

Moje dete trenira više sportova. Zar im nije potreban sportski napitak za rehidrataciju?

Za većinu dece i tinejdžera voda je najbolji način da ostanu hidrirani pre, za vreme i nakon fizičke aktivnosti i igre.

Iako su sportski napici napravljeni da nadoknade tečnost i elektrolite (minerale) izgubljene znojem i obezbede energiju za aktivne mišiće tokom sporta, oni su nepotrebni za decu koja učestvuju u svakodnevnoj fizičkoj aktivnosti ili igri. Budući da hrana sadrži i elektrolite, zdrava užina i unos vode nakon vežbanja ili igre može pomoći vašem detetu da se rehidrira bolje nego sama voda.